Predstavljanje Studije o stepenu angažovanosti CG u procesu pristupanja EU

Predstavljanje Studije o stepenu angažovanosti CG u procesu pristupanja EU

CEDEM je, u partnerstvu sa PASOS-om iz Češke Republike, pripremio nacionalnu Studiju o stepenu angažovanosti Crne Gore u procesu pristupanja Evropskoj uniji. Izrada Studije predstavlja završnu aktivnost projekta Proširenje i Građanstvo – Pogled u Budućnost koji se realizuje uz podršku Evropske komisije, kroz program Evropa za građane i građanke, sa pet partnerskih organizacija iz regiona.

Nacionalna Studija predstavlja analizu dosadašnjih rezultata koje je Crna Gora ostvarila u procesu pristupanja EU, ali se bavi i procjenom angažovanosti države u tom procesu. U fokusu pregovaračkog procesa sa EU su, svakako, reforma crnogorskog pravosuđa i javne uprave, kao i odlučnija borba protiv korupcije i organizovanog kriminala. Prema CEDEM-ovim istraživanjima političkog javnog mnjenja, povjerenje građana u crnogorske institucije bilježi negativan trend. Iako ova istraživanja pokazuju da opada i javna podrška procesu pristupanja EU, crnogorsko društvo, ipak, pozitivno gleda na proces EU integracije, naročito u odnosu na podsticanje demokratskih reformi i izgradnju institucija. Interesantan je podatak da, uprkos postojanju širokog političkog konsenzusa i javne podrške procesu pristupanja Crne Gore EU, istraživanja pokazuju da je veoma mali procenat onih koji smatraju da su dovoljno informisani o tom procesu. Nalazi Studije ukazuju na to da je jedan od glavnih razloga nedovoljnog razumijevanja tog procesa od strane građana upravo neadekvatno i nedovoljno informisanje javnosti o procesu proširenja EU. Potrebno je snažiti participatornu ulogu građanstva u procesu pristupanja i razviti posebne komunikacione kanale i osigurati pristup informacijama određenim grupama građana, zavisno od njihove starosne dobi, obrazovanja, zanimanja, područja u kojem žive.

Studiju možete preuzeti putem linka:

http://www.cedem.me/en/izdavatvo/publications/send/40-publikacije-eng/1240-komparativna-studija-o-stepenu-integrisanosti-novih-lanica-eu