CEDEM organizovao panel diskusiju u Nikšiću ” Dijalog sa građanima: Pričajmo o činjenicama”

CEDEM organizovao panel diskusiju u Nikšiću ” Dijalog sa građanima: Pričajmo o činjenicama”

(Detalj tokom druge panel diskusije na kojoj se diskutovalo o pregovaračkom poglavlju 26- Obrazovanje i kultura. Za više slika posjetiti našu Galeriju.)

Centar za demokratiju i ljudska prava (CEDEM), održao je drugu u nizu panel diskusija u opštini Nikšić u okviru projekta “Edukacijom i dijalogom do EU”, koji je finansijski podržalo Ministarstvo javne uprave Crne Gore.

Ovom panel diskusijom nastavljeno je sprovođenje  aktivnosti “Dijalog sa građanima: Pričajmo o činjenicama”, kojom se nastoji doprinijeti procesu evropskih integracija podizanjem stepena informisanosti, razumijevanja i znanja o evropskoj integraciji, budućem članstvu i funkcionisanju EU. Kako se odnosna aktivnost realizovala u Nikšiću, a uzimajući u obzir brojne obrazovne institucije i ustanove koje su u ovoj opštini smještene, na panelu je bilo riječi o pregovaračkom poglavlju 26- Obrazovanje i kultura.  Svrha panel diskusije ogledala se u osnaživanju dijaloga i saradnje civilnog sektora, državnih tijela/institucija i građana, što je upravo jedan od ciljeva koji se žele postići implementacijom ovog projekta.

Organizovanjem ovog panela, nastavlja se pozitivna praksa podizanja svijesti mladih o principu cjeloživotnog učenja i mobilnosti koji se promovišu kroz program Evropske Unije, u okviru kojih mladi Crne Gore imaju mogućnost apliciranja i učestvovanja. Gđa Mubera Kurpejović, šefica Radne grupe za poglavlje 26 i generalna direktorka Direktorata za visoko obrazovanje u Ministarstvu prosvjete Crne Gore, osvrnuvši se na srednjoškolce, pomenula je stipendije Ujedinjenih svjetskih koledža gdje stipendija ne iziskuje dodatne troškove u smislu participacije u školarini, već da to pokrivaju Ujedinjeni svjetski koledži. Kurpejović je dodala da je stečena diploma međunarodno priznata i da pruža mogućnost daljeg usavršavanja na prestižnim fakultetima i ostalim obrazovnim ustanovama.

Gđa Nikolina Radulović, stručna saradnica Kancelarije za međunarodnu saradnju pri Rektoratu Univerziteta Crne Gore istakla je da se kroz brojne EU programe poput Tempus i Erasmus +  doprinijelo internacionalizaciji Univerziteta. Takođe je istakla da studenti trenutno imaju mogućnost da apliciraju na 32 konkursa, u okviru kojih ima mjesta za 93 studenta i 107 mjesta za nastavno osoblje.

Gđa Ljiljana Gogić, saradnica iz nacionalne Erasmus+ kancelarije,  kazala je da je studentima i nastavnom osoblju omogućeno da jedan dio svog obrazovanja i usavršavanja provedu na nekom od stranih Univerziteta što je svakako podstrek u daljem studiranju i radu. Svoje izlaganje zaključila je konstatacijom da svi pojedinci koji učestvuju u razmjeni postaju inovativniji i kreativniji, pronalazeći i rješavajući probleme sa kojima se suočava naš sistem visokog obrazovanja. Nakon izlaganja otvorena je i diskusija gdje su mladi posebno interesovanje iskazali za zemlje obuhvaćene Erasmus+ programom, kao i detaljnijim informacijama o benefitima koje ovaj program nudi.

Posljednji događaj u okviru aktivnosti “Dijalog sa građanima: Pričajmo o činjenicama” biće organizovan u opštini Bar i biće posvećen pregovaračkom poglavlju 29- Carinska unija.