
Saopštenje za javnost – ocjena implementacije AP za poglavlje 24
Opšta ocjena dosadašnje implementacije Akcionog plana za poglavlje 24 je da postoji kontinuitet u primjeni, ali i da mjere nisu uvijek konzistentne i koordinirane, kao i da u pojedinim segmentima izostaju mjerljivi i potpuni podaci na osnovu kojih je moguće cijeniti uticaj preduzetih mjera.
U dijelu upravljanja migracijama, izostaju zajedničko razumijevanje i primjena standarda u postupanju prema migrantima. Još uvijek nisu uspostavljeni protokoli o hitnim pretragama sa susjednim zemljama, što je pitanje od izuzetnog značaja za upravljanje iregularnim migracijama. Potpisani sporazumi od readmisiji se implementiraju dosta sporo, a posebno Sporazum za Republikom Kosovo. U dijelu azila se suočavamo sa nedostatkom statističkih podataka u izvještaju. Smatramo da je neophodno da se omogući pregled brojčanih pokazatelja o podnijetim i riješenim zahtjevima za azil, kao i da se učini dostupnim broj predmeta zaostalih iz prethodnog perioda. Jedan od većih problema, imajući u vidu trend povećanja broja azilanata, je i kašnjenje u vezi sa stavljanjem u funkciju Centra za smještaj tražilaca azila, čije otvaranje je bilo planirano 2013. godinu.
Kada govorimo o policijskoj saradnji, osnovni problemi se uočavaju u nedostatku koordinacije različitih tijela. Još uvijek nije uspostavljena jedinstvena elektronska mreža koja bi osigurala međusobni pristup bazama podataka, kao i nesmetan protok informacija između službi organa nadležnih za sprovođenje zakona, uključujući i državno tužilaštvo. Iz tog razloga, za sada ne postoji precizna evidencija o broju izvršenih kontrola u pogledu tajnosti i zaštite ličnih podataka, te broju primljenih i odbijenih zahtjeva i žalbi za uvid u te podatke. Kasni se i sa potpisivanjem Protokola o saradnji Ministarstva unutrašnjih poslova – Uprave policije i Vrhovnog državnog tužilaštva, koji se odnosi na saradnju u pretkrivičnom i krivičnom postupku.

U borbi protiv organizovanog kriminala nedostaju konkretni učinci Odjeljenja za suzbijanje korupcije, organizovanog kriminala, terorizma i ratnih zločina, a saradnja između policije i tužilaštva nije dovoljno razvijena. Ovakav nivo saradnje je jedan od uzroka stagniranja istrage u slučajevima krivičnog djela napada na redakciju “Vijesti”, kao i pojedinačnih napada na novinare. Sa legislativne strane, nedostaje inoviranje Zakona o sprječavanju pranja novca i finansiranja terorizma, i adekvatnih podzakonskih akata, kao i Zakona o zaštiti svjedoka. Oblast oduzimanja, staranja i upravljanja imovinskom koristi ostaje bez pomaka; rezultati rada nadležnih državnih organa u ovoj oblasti su još uvijek skromni.
Potrebno je uspostaviti mehanizme praćenja primjene zakona u oblasti pravosudne saradnje u građanskim i krivičnim stvarima i obezbijediti dalje usklađivanje pravnog okvira u ovoj oblasti sa pravnom tekovinom EU.
Preuzmite:
– Komentare na prvi izvještaj o implementaciji akcionog plana za poglavlje 24
– Komentare na prvi izvještaj o implementaciji akcionog plana za poglavlje 24