
Objavljena Kompartivna analiza institucija Ombudsmana u izabranim zemljama
Nadzor nad institucijama za bezbjednost i odbranu ili u užem smislu nad radom službi bezbjednosti je veoma važan segment svakog društva i od velikog značaja za proces demokratizacije, te se otuda posebna pažnja posvećuje mehanizmima njihove kontrole. Kada je riječ o kontroli koju sprovode nezavisne institucije, dominantno mjesto svakako pripada
Zaštitniku ljudskih prava i sloboda.
Obzirom na činjenicu da ova institucija predstavlja neizostavan dio svakog demokratskog društva, javlja se logična potreba za konstantnim jačanjem njenih unutrašnjih kapaciteta. Upravo je to razlog zbog koje je cjelokupan projekat “Jačanje institucionalnih kapaciteta Ombudsmana za nadzor nad sektorom bezbjednosti“ fokusiran na mapiranje i dugoročno rješavanje nedostataka zaposlenih pri vršenju nadzora nad sektorom bezbjednosti, u smislu povrede ljudskih prava i sloboda, odnosno prilikom praćenja rada institucija u oblasti bezbjednosti i odbrane.
S tim u vezi, projektom je predviđeno prevazilaženje nedostataka, a u odnosu na informisanost zaposlenih o načinu funkcionisanja institucija Ombudsmana iz zemalja članica EU koje mogu poslužiti kao primjer dobre prakse, kroz izradu sveobuhvatne, komparativne analize na ovu temu. Komparativna analiza institucija Ombudsmana u izabranim zemljama: nadležnosti,
primjeri i preporuke daje pregled dobrih praksi funkcionisanja institucije Ombudsmana u Republici Češkoj, Sloveniji i Austriji.
Analiza je dostupna u elektronskoj verziji i može se preuzeti putem linka.
Projekat ”Jačanje institucionalnih kapaciteta Ombudsmana za nadzor nad sektorom bezbjednosti“ je finansiran od strane Ambasade Savezne Republike Njemačke u Crnoj Gori, a krajnji korisnik i glavni partner je Zaštitnik ljudskih prava i sloboda Crne Gore.