Objavljen Priručnik za istraživačko novinarstvo u oblasti krivičnog pravosuđa

Objavljen Priručnik za istraživačko novinarstvo u oblasti krivičnog pravosuđa

Proces pregovaranja naše zemlje sa Evropskom unijom i mjerila koja su postavljena u okviru pregovaračkih poglavlja i odobravanja istih, navela su veliki broj izmjena zakonskih propisa u skladu sa pravnom tekovinom EU. Prvi korak, u ovoj oblasti, napravljen je odlukom Vlade Crne Gore, a po preporuci institucija Evropske unije i Savjeta Evrope, da dekriminalizuje djelo uvrede i klevete, pa se ovaj čin više ne tretira kao krivično djelo. U pravcu reforme krivičnog zakonodavsta, u proteklom periodu, usvojen je set izmjena i dopuna Zakona o krivičnom postupku i Krivični zakonik. Ova pravna legislativa je ključna za izvještavanje u oblasti krivičnog pravosuđa, a priručnik za istraživačko novinarstvo neophodan u cilju stvaranja novih istraživačkih priča.

Imajući navedeno u vidu, CEDEM u saradnji sa TV PRVA, objavljuje publikaciju koja ima za cilj da omogući novinarima u Crnoj Gori pristup svim koracima od pripreme do objavljivanja istraživačke priče, ali i da ih podstakne da postavljaju više ciljeve i da doprinesu većoj demokratizaciji i osvješćivanju društva u cjelini.

Priručnik za istraživačko novinarstvo u oblasti krivičnog pravosuđa nastao je kao potreba lokalnih novinara za objedinjavanjem potrebnih znanja i vještina za istraživački rad. Priručnik je sveobuhvatna publikacija koja se bavi istraživačkim procesom od nastanka ideje do njenog pisanja i objavljivanja sa praktičnog aspekta. Posebna pažnja je posvećena prikupljanju dokumenata odnosno načinima za njihovo prikupljanje, sa akcentom na Crnu Goru.

Priručnik za istraživačko novinarstvo namijenjen je svim novinarima koji se bave, ili imaju aspiraciju, da se bave istraživačkim novinarstvom u različitim oblastima, sa posebnim fokusom na krivično pravosuđe.

Priručnik je rađen za novinare bez obzira na njihovo prethodno iskustvo, imajući u vidu da priručnik prati najnovije metode i tehnike za istraživački proces i pisanje odnosno objavljivanje priče, kao i teorijsko-praktični aspekt svakog pojedinačnog dijela. Osim novinara, priručnik može biti veoma koristan studentima, kao i predstavnicima civilnog sektora koji se bave istraživačkim radom.

Priručnik je dostupan i u elektronskoj verziji i isti se može preuzeti putem linka

Priručnik je nastao u okviru projekta “Jačanje uloge medija u unapređenju krivičnog pravosuđa u Crnoj Gori”, koji se finansiraju od strane EU.