Nastaviti jačanje kapaciteta predstavnika lokalnih samouprava u oblasti rodne ravnopravnosti

Nastaviti jačanje kapaciteta predstavnika lokalnih samouprava u oblasti rodne ravnopravnosti


 Centar za demokratiju i ljudska prava – CEDEM održao je dvodnevni seminar ,,Rodna ravnopravnost na lokalnom nivou – ostvareni rezultati, ključna dostignuća i buduće perspektive” čiji je cilj bio unapređenje Lokalnih akcionih planova za postizanje rodne ravnopravnosti,  te veću integraciju žena na lokalnom nivou.

Seminar je održan u hotelu Bianca u Kolašinu, a na njemu su učestvovali predstavnici lokalnih samouprava, u prvom redu opštinskih sekretarijata, u čijoj je nadležnosti realizovanje aktivnosti iz oblasti rodne ravnopravnosti. Na prvom danu seminara, predavanja su održale Dina Knežević, savjetnica Ombudsmana i Nada Drobnjak, predsjednica Odbora za rodnu ravnopravnost u Skupštini Crne Gore.  

U uvodnom obraćanju Marko Pejović, programski menadžer CEDEM-a, govorio je o rezultatima istraživanja koja potvrđuju da je kultura zbog koje žene prihvataju zavisnu ulogu u porodici i dalje snažno prisutna, čak i među mladima, te da je neophodna sinergija svih aktera u ovom procesu. Posebno je potrebno usmjeriti pažnju na lokalne samouprave i pokrenuti proces odozdo na gore, jer smo svjedoci da se postizanje ključnih pokazatelja i željenih stanja posmatra samo na nacionalnom nivou, ali ukoliko želimo da ti indikatori i željena stanja budu stvarno postignuti moramo se okrenuti lokalnom nivou i dodatne napore uložiti u tom pravcu.

U okviru prvog predavanja, Dina Knežević se osvrnula na međunarodni okvir rodne problematike, te u tom smislu podsjetila na najvažnija međunarodna dokumenta koja tematiziraju u prvom redu ljudska prava i slobode, a onda i pitanja rodne ravnopravnosti. Takođe, govorila je o institucionalnim mehanizmima za postizanje rodne ravnopravnosti, apostrofirajući značaj rodnih analiza na lokalnom nivou i njene metode. Nada Drobnjak je istakla važnost integrisanja rodne perspektive, te je u vezi sa tim bilo riječi o najvažnijim principima orodnjavanja, ali i o rodno osjetljivom budžetiranju, te potrebi za što većim uključivanjem žena u proces odlučivanja. Učesnike je podsjetila na principe informisanja lokalne javnosti o politikama uvođenja rodne ravnopravnosti, a stoga i na Zakon o lokalnoj samoupravi. 

Drugi dan seminara bio je usmjeren na praktični aspekt rodne ravnopravnosti. Maja Raičević, izvršna direktorica NVO Centra za ženska prava, održala je dva predavanja koja su imala za cilj da objasne metode integrisanja rodne ravnopravnosti i upoznala učesnike i učesnice sa neophodnim koracima za integrisanje rodne ravnopravnosti na lokalnom nivou. Predavanje je potkrijepila mnoštvom primjera iz praksi evropskih zemalja, što je dodatno inspirisalo prisutne da razmotre modele uvođenja sličnih mjera u akcione planove crnogorskih opština, te dodatno akcentovalo važnost rodne analize pri donošenju strateških dokumenata iz ove oblasti.

Seminar je održan u okviru projekta ,,Dijelimo odgovornost – promocija politika rodne ravnopravnosti”, koji CEDEM realizuje uz podršku Ministarstva za ljudska i manjinska prava.