
Održana III panel diskusija “Dijalog sa građanima: Pričajmo o činjenicama” u Opštini Bar

Centar za demokratiju i ljudska prava (CEDEM), održao je treću u nizu panel diskusija u Opštini Bar u okviru projekta “Edukacijom i dijalogom do EU”, koji je finansijski podržalo Ministarstvo javne uprave Crne Gore.
Ovom panel diskusijom nastavljeno je sprovođenje aktivnosti “Dijalog sa građanima: Pričajmo o činjenicama”, kojom se nastoji doprinijeti procesu evropskih integracija podizanjem stepena informisanosti, razumijevanja i znanja o evropskoj integraciji, budućem članstvu i funkcionisanju EU. Kako se odnosna aktivnost realizovala u Baru a uzimajući u obzir brojne potencijale koje Opština Bar, kao lučki grad sa značajnim potencijalima primorske privrede posjeduje, na panelu je bilo riječi o pregovaračkom poglavlju 29- Carinska unija. Svrha panel diskusije ogledala se u osnaživanju dijaloga i saradnje civilnog sektora, državnih tijela/institucija i građana, što je upravo jedan od ciljeva koji se žele postići implementacijom ovog projekta.
Organizovanjem ovog panela, nastavlja se pozitivna praksa informisanja i razumijevanja Carinske unije i njene pravne tekovine, posebno s aspekta uticaja koji ona ostvaruje na zaštitu građana, ali i ukupnog razvoja privrede.
Gđa Snežana Vučković, pomoćnica direktora Uprave carina za carinsko- pravne poslove istakla je veliki značaj i kompleksnost koje obuhvata poglavlje 29 u daljim koracima Crne Gore na njenom evropskom putu. Tom prilikom je istakla da se Carinska unija ne može samo posmatrati kroz prizmu poglavlja 29, već da da je ona usko povezana i sa drugim pregovaračkim poglavljima poput: poglavlja 1- Sloboda kretanja robe; poglavlja 7- Prava intelektualne svojine i poglavlja 16- Porezi. Napomenuto je i da Uprava carina obezbjeđuje efikasno praćenje i naplatu carinskih potraživanja čime se u kontituitetu ostvaruje dobar trend naplate prihoda. Tokom izlaganja istaknuta je i kooperacija sa Njemačkom organizacijom za međunarodnu saradnju (GIZ), Svjetskom bankom i Delegacijom EU. Pomenuto je i da Crna Gora nastavlja da usvaja zakonodavstvo u preostalim oblastima koje zahtijevaju dalje usklađivanje, prije svega uskljađivanje svog zakonodavstva u oblastima: carinskog statusa i tranzita, upravljanja carinskim rizicima i bezbjednosnim aspektima, uključujući Program ovlašćenog privrednog subjeka (AEO), pravo intelektualne svojine i prekursorima za droge.
O modernizaciji i digitalizaciji carinskih procedura govorio je gdin Dragan Lučić, Upravnik carinske ispostave Bar, koji je istakao da Uprava carina posljednjih godina ostvaruje kontinuiran rast prihoda i nema naplaćenih carinskih potraživanja. Upotrebom elektronskog servisa za privredu, svi učesnici u carinskom postupku imaju mogućnost da na brz i jednostavan način, u realnom vremenu prate potraživanja, uplate i rokove za plaćanje carinskog duga. Na taj način se ostvaruje efikasno praćenje i naplata carinskih potraživanja.
Imajući u vidu značaj carinskog sistema, gdin Miloš Vujović, kontakt osoba Radne grupe za pregovaračko poglavlje 29 iz Kancelarije za evropske integracije, govorio je o osnovnim zadacima carinskog sistema a koji su usmjereni na brz promet legalne robe i putnika, zaštitu bezbjednosti carinskog područja uz efikasnu naplatu prihoda u skladu sa propisima, i to sve u cilju razvoja privrede Crne Gore. U kontekstu NCTS faza 5 (Novi kompjuterizovani carinski sistem) istaknuto je da će Crna Gora biti među prvim državama koja će razviti ovaj sistem bez implementiranja prethodne faze. Napomenuta je i neophodna saradnja Ministarstva finansija i Uprave carina u cilju kontinuiranog jačanja i unapređivanja administrativnih kapaciteta zarad dostizanja standarda EU, posebno u oblastima razvoja i implementacije međusobno povezanih carinskih sistema.
Gdin Vojo Banović, Izvršni direktor međunarodne pomorske i saobraćajne agencije Jadroagent iz Bara, govorio je o uticaju na poslovanje kompanije od otpočinjanja pregovora do danas, pritom ističući važnost evropskog puta Crne Gore i mogućnost otvaranja granica.
Nakon uvodnih izlaganja uslijedio je prostor za diskusiju koju su obilježila pitanja vezana za izazove sa kojim se predstavnici Uprave carina susrijeću prilikom sinhronizacije našeg zakonodavstva sa EU, te koji su to benefiti koji građani mogu imati od ovog pregovaračkog poglavlja. Prisutne je zanimalo i spektar aktivnosti koje obuhvata poslovanje kompanije Jadroagent Bar.
Panel diskusijom u Baru, zaokružena je aktivnost “Dijalog sa građanima: Pričajmo o činjenicama” koja je pored ove Opštine obuhvatala i diskusije u Opštinama Mojkovac i Nikšić.